Основните блог платформи, които съм ползвал и препоръчвам са wordpress, typepad, blogger и drupal.
Първо трябва да кажа, че drupal e завършена CMS и като възможности е с нива над другите три. Слабите му места са в тоталната липса на готови красиви теми и нуждата от далеч повече познания за администрация на системата, което я прави твърде неподходяща за начинаещи блогъри.
По няколко думи за wordpress, typepad и blogger
WordPress е може би най-разпространената платформа използвана за блог на собствен хостинг. За нея има създадени безкрайно много дизайни и добавки (plugins) и като цяло печели сърцата на блогърите в България. WordPress.com предлага и възможност да се създаде блог на техен сървър. Лично за мен това е най-добрият избор за блог платформа особено от гледна точка на SEO. P.S. не бива да забравяме и великолепната поддръжка, която можете да получите на български във форумите
Blogger e най-използваната блог платформа в световен мащаб, любимо място на спамъри от всякакъв ред и калибър и доскоро предлагаше единствено изключително грозни теми. След това някой се сети да започне да конвертира теми от wordpress и нещата взеха да стават по-красиви. Предвидена е възможност за използване на платформата и на собствен сървър. Най-голямото предимство на blogger е че е собственост на Google и се предполага, че там индексацията е най-бърза.
Typepad е единствената от изброените блог платформи, която няма безплатен вариант – т.е. се изисква малка месечна вноска за да водите блога си там. Особено харесвана е от IT geek-овете и от личен опит мога да кажа, че индексирането и позиционирането на почти всеки пост, дори и от слабо разработен блог там е много добро. Ако искате да хоствате блога си на собствен сървър, с използване на софтуера на typepad трябва да си инсталирате Movable Type.
Най-важното което препоръчвам да направите е още при създаването на блога да се сдобиете със свой собствен домейн. В blogger, добавянето на собствен домейн е безплатно, в typepad се налага да изберете по-скъп план, а във wordpress.com цената е 10 долара на година. Освен ползите от гледна точка на бренда, ако някога решите да преместите блога си ще запазите и всички входящи връзки.
Ако вече сте си избрали място за блога си и решите, че нещо не ви устройва, благодарение на Google Blog Converters project миграцията между wordpress, typepad и blogger вече е невероятно лесна.
Относно дължината на постовете в даден блог съм чел много материали и се е наложило мнението, че оптималния брой е над 250 и под 1000 думи. Можем да дадем доста примери на прекрасно позиционирани постове от над няколко хиляди думи, както и под 250. От друга страна ако имаме тема от няколко хиляди думи, съвсем спокойно можем да я разбием на части и така ще увеличим броя на индексираните си страници, както и тематичната вътрешна свързаност в блога.
Разбира се, може да направите блога си на някоя от по-известните български блогплатформи, но там нямате възможност да използвате свой домейн, а и сте доста зависими от кефа или разбиранията на някой набеден за администратор на сайта. А примерите за изтрити блогове по нашите земи не са един и два.
Няма коментари:
Публикуване на коментар